AngličtinaSebevzděláváníŽivotní rozvoj

5 situací, kdy budeme litovat, že (ne) umíme anglicky



(Ne) umíme anglicky – ukážeme si několik situací, kdy toho budete litovat.

V dnešní době se jen těžko lidé obejdou bez schopnosti domluvit se cizím jazykem. Je to třeba především v pracovním životě, ale často i jen na dovolené. Proto umět anglicky je v dnešní době čím dál více samozřejmé.

5 situací, kdy budete litovat, že neumíte anglicky

Stručný obsah:
5 situací, kdy budete litovat, že neumíte anglicky
=> 1) Pracovní příležitosti
=> 2) Cestování a dovolená
=> 3) Při pobytu v zahraničí – pracovním či studijním
=> 4) Čtení originálních dokumentů nebo článků
=> 5) Budeme mít kontakty v celém světě
Jaké je řešení naučit se anglicky nebo cokoli jiného?

5 situací, kdy budete litovat, že (ne) umíte anglicky

Na škole měl téměř každý možnost věnovat se nějakému cizímu jazyku, ať už na té základní, střední nebo vysoké. Vzpomínáte i Vy dodnes na chvíle, kdy jste byli doslova otrávení, že se musíte připravovat a nechtělo se Vám učit? Ať už jste se mohli učit anglicky, německy, francouzsky nebo třeba rusky, nedokázali jste v tu dobu takovou možnost docenit a dnes Vás to mrzí?

To je naprosto typické. Snad každý teenager poslouchal výtky od učitelů, jak bude litovat, až bude v dospělosti jazyk potřebovat k životu, a jak bude vzpomínat na školní léta, kdy se ho mohl učit zadarmo, zatímco v dospělosti musí hradit drahé kurzy. Určitě existuje mnoho situací, kdy si v životě řeknete, že jste měli na škole této oblasti věnovat trochu více pozornosti.

1) Pracovních příležitostí je víc, pokud umíme anglicky

Jednou z hlavních oblastí, kde bychom mohli litovat, že (ne) umíme anglicky je samozřejmě práce. Ať už hledáte novou práci, nebo máte být povýšeni ze svého současného místa na lepší, určitě se může stát, že po Vás bude vyžadován cizí jazyk. Dnes se jedná nejčastěji o angličtinu, v druhé řadě pak stojí často němčina a francouzština.




Na vyšších pozicích musíme často komunikovat se zahraničními klienty, dodavateli nebo například s firemními partnery, což se většinou v češtině nepovede, a pokud s tím máme problém, můžeme kvůli cizímu jazyku o místo přijít. Nemusíme ovšem věšet hlavu. Pokud jsme se dříve učení jazyka nevěnovali, ale umíte alespoň nějaké komunikační základy, můžete využít nejrůznější kurzy – často i sám zaměstnavatel nabízí firemní kurzy, kde se můžeme zlepšit.

Lepší práce pokud známe cizí jazyk

2) Cestování a dovolená

Další oblastí, kde jsou jazyky opravdu potřeba, je i cestování a dovolená. Překladače jsou sice praktické a mohou nám hodně pomoci, ovšem umět základní komunikaci je velmi podstatné – zvlášť pokud se budete potřebovat zeptat na cestu, koupit nějaké jídlo v obchodě či restauraci nebo si objednat ubytování.

Je pravda, že je možné cestu vyřešit zařízením přes cestovní kancelář, ale i tak by Vás mohlo mrzet, když byste se nemohli domluvit při vlastním programu ve městě, kdy se budete chtít podívat například na tamější trhy, dát si dobrou kávu a zmrzlinu. Navíc pokud pojedete v zimě na lyže třeba jen kousek za hranice, jen na víkend, zřejmě nebudete zařizovat nic než pobyt a permanentky, takže by bylo zbytečné platit cestovní kanceláři.

Je zřejmé, že znalost jazyků je užitečná i při cestování. Pokud nechcete cestovat s cestovkou, ale na vlastní pěst, bez znalosti jazyků to půjde jen stěží. Důležité je mít alespoň základní znalost angličtiny. Samozřejmě je vhodné, pokud ovládáte i další světové jazyky – například španělštinu, nebo němčinu.

3) Při pobytu v zahraničí – pracovním či studijním

Kromě dovolené je také možnost vyjet do zahraničí z pracovních nebo studijních důvodů. Takové cesty přinášejí do života mnoho zkušeností, ale jak to v zahraničí zvládnete bez toho, abyste uměli alespoň nějaký jazyk? Studenti vysokých škol často vyjíždí na Erasmus a další podobné výměnné pobyty, kde ovšem tráví i půl roku a musí fungovat ve škole i v běžném životě.

Nenechte si tedy ujít tuto příležitost jen proto, že jste na střední škole nechtěli věnovat čas angličtině či dalším jazykům. Stejně tak je to s pracovními cestami – pokud umíte jazyk, dostanete příležitost v mnoha firmách vyjíždět na služební cesty, za což utržíte nejen cenné zkušenosti, ale samozřejmě také zajímavější finanční ohodnocení.

4) Čtení originálních dokumentů nebo článků

Máte rádi, když si můžete přečíst informace tak, jak jsou v původním znění?

Žádné překlady ani tlumočení? Stejně tak je to s filmy. Pokud umíme anglicky můžete si bez problému pustit jakýkoli film v originále a nemusíte se spoléhat na dabing. Kromě osobního využití by se Vám mohly přeložené informace hodit i v práci, jelikož často chodí dokumentace a podklady právě v cizím jazyce, a mnohdy se nepřekládají.

5) Budeme mít kontakty v celém světě pokud umíme anglicky

A nakonec, pokud neumíte cizí jazyky, jen těžko si seženete kontakty v zahraničí. Vždy se hodí mít přátele i jinde než doma, protože si tím zpestříte život a takové výlety za přáteli přinesou spousty zážitků.

Jaké je řešení naučit se anglicky nebo cokoli jiného?

Angličtina se stává v dnešní době hodně žádaným jazykem ať už v profesním životě, tak i u našich koníčků. Například potřebujeme si objednat nějakou součástku pro CNC stroj, domácí spotřebič nebo kolo. Součástku si najdeme na anglicky napsaném e-shopu se sídlem v zahraničí a veškerá komunikace probíhá v angličtině.

Jaké je tedy řešení?

Poohlédnout se po nějakém kurzu možná i ve formě online. Online kurzům se lidé věnují a pomocí nich se učí nové dovednosti.

Další články:
– Jak se konečně naučit anglicky? Vyzkoušejte revoluční online studium jazyků
– Jak angličtina nabízí další pracovní příležitosti
– Vyzkoušejte inovativní výuku cizího jazyka



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *