Finance

JakĂ˝ je rozdĂ­l mezi nájmem a podnájmem. SrovnánĂ­, smlouva, vĂ˝hody …



Mnozí se mylně domnívají, že nájem a podnájem je totéž. Rozhodně tomu ale tak není. Jaké jsou zásadní rozdíly a u kterého bydlení budete omezenější?

Nájem ale i podnájem definuje vztah mezi dvěma smluvními stranami. Osoba v nájmu má však oproti podnájemníkovi mnohem větší práva.

StriÄŤnĂ˝ obsah:
Rozdíl mezi nájmem a podnájmem
– MusĂ­ bĂ˝t podnájem se souhlasem majitele?
Výhody nájemního bydlení
Nevýhody podnájmu
– Hledáme majitele nemovitosti. Jak ho najĂ­t?

Rozdíl mezi nájmem a podnájmem

V nájmu jste, pokud uzavřete nájemní smlouvu přímo s vlastníkem nemovitosti. Typické je to především u společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), kdy si osoba, která má byt v osobním vlastnictví, najde nájemníka, uzavře s ním smlouvu a za měsíční nájemné mu umožní byt využívat. Nájemník zde bude chráněn občanským zákoníkem.

V podnájmu budete, pokud neuzavřete smlouvu s vlastníkem nemovitosti, nýbrž s nájemcem. Typické je to hlavně pro bytová družstva, ve kterých osoby nemají byty v osobním vlastnictví. Jsou pouze členy družstva a vlastní pouze družstevní podíl. Ti sami jsou totiž v nájmu, a pokud by chtěli začít byt pronajímat třetí osobě, bude se jednat o podnájem. Ten ale musí povolit družstvo. Na vyjádření má ze zákona 30 dní. Souhlas by měl být přiložen ke smlouvě.

Často není podnájem ale jen u družstev. Majitelé nemovitosti mohou uzavřít nájemní smlouvu např. s rodinným příslušníkem nebo známým a ten poté uzavře podnájemní smlouvu s další osobou. Děje se tak proto, aby podnájemník nebyl tolik chráněn občanským zákoníkem a vlastník byl oproti němu ve výhodě. Majitel bytu ale může v nájemní smlouvě podnájem i právoplatně zakázat.




Rozdíl mezi nájmem a podnájmem

Musí být podnájem se souhlasem majitele?

Podle posledních úprav zákoníku je možný podnájem i bez souhlasu majitele. To ale pouze za předpokladu, že nájemník nemovitost také užívá. Pokud ale v domě či bytě fyzicky nežije, podnájem další osoby musí vlastník nemovitosti schválit, a to písemným souhlasem, což platí pro (SVJ), pro bytová družstva nebo jiný podnájem.

Výhody nájemního bydlení

1) Není možná výpověď nájemníkovi bez udání důvodu

Vlastník domu či bytu nemůže nájemníkovi vypovědět smlouvu bez uvedení důvodu. Na druhou stranu ji ale nemusí neprodloužit. Odchod je navíc vázán výpovědní dobou. Ze dne na den lze nájemníka vystěhovat pouze tehdy, pokud závažným způsobem porušil nájemní smlouvu. Mezi nejčastější porušení patří:

  • neplacenĂ­ nájemnĂ©ho a nákladĹŻ na sluĹľby dĂ©le neĹľ 3 mÄ›sĂ­ce,
  • poškozenĂ­ nemovitosti závaĹľnĂ˝m nebo nenapravitelnĂ˝m zpĹŻsobem,
  • zpĹŻsobenĂ­ závaĹľnĂ˝ch obtíží majiteli nemovitosti nebo sousedĹŻm,
  • neoprávnÄ›nĂ© užívánĂ­ bytu jinĂ˝m zpĹŻsobem, neĹľ bylo ujednáno ve smlouvÄ›.

Pokud majitel bytu udělí nájemníkovi výpověď ze dne na den, musí v ní být jasně definováno, k jakému porušení došlo, jinak je výpověď neplatná.

2) Co majitel nesmí nájemníkovi zakázat?

Vlastník nemůže nájemníkovi bránit v tom, aby si v bytě zřídil trvalé bydliště. Nahlásit jej lze i bez jeho souhlasu. Dále nesmí být v nájemní smlouvě zakázáni domácí mazlíčci, návštěvy krátkodobé i dlouhodobé anebo kouření uvnitř. A i kdyby zakázány byly, je to neplatné.

Na druhou stranu vám ale majitel nemusí prodloužit smlouvu, pokud jste ji uzavírali na dobu určitou, může požadovat vyšší vratnou kauci anebo navýšení nájemného. Kouření ve společných prostorách se přitom zakázat může v domovním řádu.

Nevýhody podnájmu

Podnájem lze danĂ© osobÄ› vypovÄ›dÄ›t i bez uvedenĂ­ dĹŻvodu. Nájem mĹŻĹľe bĂ˝t uzavĹ™en na dobu neurÄŤitou, ale podnájem konÄŤĂ­ spoleÄŤnÄ› s nájmem. NahlášenĂ­ trvalĂ©ho bydlištÄ› na úřadÄ› vám bude muset schválit majitel. StejnÄ› tak je kouĹ™enĂ­ v bytÄ› a chov domácĂ­ch mazlĂ­ÄŤkĹŻ záleĹľitostĂ­ domluvy. Pokud to vlastnĂ­k zakáže, nic nezmĹŻĹľete.

Hledáme majitele nemovitosti. Jak ho najít?

Ať už se jedná o nájem nebo podnájem, vždy si zjistěte, kdo je skutečným majitelem bytu nebo domu. Toho lze dohledat na listu vlastnictví na katastrálním úřadě, online nahlédnutím do katastru nemovitostí nebo v aplikaci iKatastr.

Další podobné články:
Nové energetické štítky a třídy u spotřebičů
Zrušení daně z nabytí nemovitosti a odpočtů úroků
Polkadot, co to je – kryptoměny



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *