BydleníMůj dům

Můj Dům | Bydlení jako nadstavba práce – rekonstrukce staré řadovky

Stavět dům v proluce bylo snem manželské dvojice architektů. Po delším hledání objevili ve starší zástavbě v blízkosti centra Benešova řadový domek na prodej. Místo náročné rekonstrukce starý dům vybourali a vzniklé proluce dali zcela nový obsah.

Stručný obsah:
– Dříve zchátralá řadovka
– Dvorek uzavřen vstupní bránou
Proluka jako výzva
Zahrada za domem

Dříve zchátralá řadovka

Zchátralý stav „řadovky“ z minulého století se pro jejich záměr skvěle hodil. „Plánovali jsme malý, maximálně čtyřčlenný ateliér. Mít ho ve vlastním domě je velmi praktické a zároveň je to nejlepší způsob, jak prezentovat naši práci klientům,“ říká architektka Šárka Holišová Šochová.

„Pět minut chůze od náměstí, malá zahrada, která se opticky spojuje s okolím ve velký sad, původní dům ve stavu na zbourání, částečně podsklepený s kamenným sklípkem, víc jsme si ani nemohli přát. Koncept domu se zrodil ještě ten den, kdy jsme si pozemek poprvé prohlédli, a už se nezměnil.“

Původní uliční fasáda kopírovala hranici pozemku a tvořila souvislou linii se sousedními fasádami, dům měl přízemí a podkroví. Novostavba směrem do ulice výškově navazuje na římsy a hřebeny sousedních střech, směrem do zahrady je o patro vyšší. „Uliční fronta stávajících domů má jen jedno společné – každý dům je zcela jiný. Proto jsme se rozhodli prolomit část vstupního průčelí ve prospěch vstupního dvorku,“ vysvětluje architektka.

Dvorek uzavřen vstupní bránou

Dvorek uzavřený vstupní bránou z ocelového plechu je upraven jako atrium a poskytuje zklidněný vstup do domu a příjemné prosvětlení a průhledy z ateliéru. Obytná část nahoře díky tomu získala odstup od ulice a přirozené stínění korunou stromu, který byl v atriu vysazen.

Proluka jako výzva

Prostorový koncept se rafinovaně vypořádává s minimální plochou, kterou bylo možné zastavět. Využívá skutečnost, že pozemek je v podélném směru mírně svažitý, úroveň zahrady leží téměř o polovinu výšky podlaží výše než vstup z ulice. V přízemí se nachází garáž s vjezdem přímo z ulice, vstupní hala, zázemí a společný ateliér manželů s vlastním malým dvorkem na zahradě.

Dispozice druhého podlaží je uspořádána do tvaru písmene L. Zde je umístěna společná obývací část, příjemně prosvětlená rohovým oknem do atria. Kuchyň a jídelna jsou orientovány do zahrady, kam se vychází přes terasu a přes venkovní betonové schodiště. Třetí podlaží má obdélníkový půdorys, nachází se tu ložnice rodičů s šatnou, dětský pokoj a koupelna. Pokoje orientované do zahrady jsou chráněny před hlukem z ulice i jižním sluncem a mají příjemný výhled do zeleně.

Konstrukčně byl dům navržený jako vyzdívaný z tvárnic Durisol s železobetonovými stropy. Architekti chtěli využít cihly z původního domu jako nositele autentického ducha. To se podařilo v přízemí u štítových nosných stěn, které nemusí být tepelněizolační. „Od začátku jsme věděli, že když cihly, tak neomítané, s přiznáním nekonečné struktury a všech nedokonalostí,“ komentuje Šárka Holišová Šochová.

V interiéru kladli důraz na přírodní materiály a jejich přirozenou strukturu, na trvanlivost a jednoduchou údržbu. Podlahy jsou z litého terazza nebo pokryty celoplošnými bavlněnými koberci, stěny omítané a z režného cihelného zdiva, schody a nábytek byly vyrobeny na zakázku a mají krásné povrchy z modřínu.

V exteriéru kontrastuje bílá, černá a přírodní materiály – hladká štuková omítka, načerno natírané betonové cihly, černý plech, betonové schody, dřevěná okna, žulové prvky a režné cihly. Nedílnou součástí domu byl návrh zeleně s dominantou vstupního dvorku, dřezovcem trojtrnným, a mohutnými modrými hortenziemi v zadním dvorku.

Zahrada za domem

Zahrada za domem je rozdělena živými ploty z buxusů a trav do tří za sebou řazených částí: okrasné, pobytové a užitkové. Navzdory omezeným možnostem se na parcele v úzké proluce podařilo vybudovat plnohodnotné a navíc originální bydlení.

Další podobné články:
Jak na generační koupelny
Jak vybrat postel z masivu (rady a tipy)
BYDLENÍ | Samolepky na zeď, výmalba nebo stěrka v interiéru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *