Nepodceňujte vstupní prostory! – [Bydlení], Lenka Stádníková
Vstupní prostor – je vlastně to první do čeho člověk vstoupí, co spatří a také jako poslední z něho odchází. Je to prostor, který nás vítá, působí na nás, navodí atmosféru, dodá náladu a pohodu domova a je vizitkou pro návštěvy.
Stručný obsah:
– Vstupní dveře
– Předsíň
– Vybavení v předsíni
– Typy materiálů
– Typy předsíní
– Osvětlení v předsíni
Vstupní prostor/předsíň – je nejčastěji nejmenší část bytu , a právě proto ji musíme věnovat velkou pozornost, neboť je to velmi frekventované místo. Musí být vyřešena funkčně a prakticky a měla by být ve stejném stylu jako celý interiér.
Autor článku: MgA. Lenka Stádníková
web: www.lenkadesign.cz
telefon: 723 838 086
Můj typ: Pokud barevně a harmonicky sladíte vstupní prostor s ostatním interiérem, bude Vám byt připadat větší.
Vstupní dveře
Již vstupní dveře jsou branou do našich domovů, chrání nás, prochází tudy energie do domu a reprezentují náš domov nejen zevnitř, ale i z venku.
Měly by být dostatečně široké, aby s nimi prošel veškerý nábytek a neměly by překážet při přivítání návštěvy a přezouvání.
Vstupní dveře by měly být bezpečné, odolné proti požárům i zlodějům. Můžeme si na ně pořídit kukátko či řetízek na částečné otevírání.
Můj typ: Dveře vybírejte tak, aby se od nich nastartoval celý interiér, a pak vše do sebe barevně zapadalo.
Předsíň
Předsíň – nemusí být jen místo na ukládání věcí a křižovatka mezi ostatními pokoji. Může to být i místo pro jednání, komunikaci, odpočinek či prostor pro obývání či spaní našich domácích mazlíčků.
Vstupní prostor by měl být reprezentativní a příjemný. I když jej zařizujeme spíše prakticky, musí působit volně a ne stísněně.
Vybavení v předsíni
Nesmí zde chybět pořádný věšák. Myslete také na zimu, proto musí udržet těžší věci, např. kabáty a bundy. Pokud se vám vejde skříň i s ramínky, tak to máte úplně ideální prostor. Je vkusnější, když budou sezónní věci schované. Nyní jsou oblíbené celé sestavy do předsíně, jen záleží aby vás upoutaly a plnily tu správnou funkci pro vaše pohodlí.
Nezapomeňte také na prostor pro čepice, šátky, rukavice, nejlépe nějakou tu zásuvku. Pokud má každý člen rodiny svůj, budou všichni naprosto spokojeni … 🙂 .
Botník je nedílnou součástí předsíně. Vybíráme ho dle počtu členů rodiny. Mohou to být jen otevřené police, vyklápěcí či otočné mechanismy. Pro uskladnění se hodí kovové regálové programy či vestavěné skříně, ale nezapomeňte tam na větrací prostor.
Nesmíme zapomenout na místo na sezení při obouvání, pokud se nevejde křesílko, stačí taburet či botníková lavička. Když vám prostor umožní, tak zakomponujte lavičku či židličku na které se můžete pohodlně obout. Tu ocení hlavně starší lidé a těhotné ženy.
Doplňky jsou nezbytnou součástí např. pro odložení klíčů, deštníků, čepic…. Zelená rostlina u vchodu je jako strážce vašeho soukromí a zpříjemní interiér. Rohožka není jen pro okrasu, ale musí být funkční.
Zrcadlo s jistotou zvětší a ozvláštní prostor. Může být i umístěno na pojistkovou skříň či jen tak opřeno o stěnu. Zrcadlo může být funkčním šperkem vstupního prostoru.
Můj typ: Zrcadlo v předsíni pořiďte veliké, abyste se viděli od hlavy až k patě. Nebudete toho litovat, zvláště ženy?
Typy materiálů
Vstupní prostory můžeme mít sladěny z různých typů materiálů. Nejobvyklejší je dřevo či imitace dřeva, kov a určitě nesmí chybět zrcadlo.
Typy předsíní
Pokud máme úzký vstupní prostor, použijeme věšáky na zdi a úzké výklopné skříňky (jejich hloubka je pouze cca 15cm) či košíčky v policích na drobnější věci jako šátky, čepice,…. Jako věšák, můžeme také použít systém výsuvné tyče umístěné kolmo na stěnu (cca 30cm). Jako botník v těchto prostorech volíme raději otevřené skříňky s malou hloubkou nebo s vyklápějícími či roletovými dvířky.
Širší chodba nám umožní zabudovat vestavěnou skříň, která se týká především početnější rodiny. Uložíte sem nejen sezonní věci, ale také věci, které se používají napříč celým rokem. Pokud ji zrealizujete, tak by měla být hluboká min. 65 cm kvůli ramínkům na kabáty a bundy. Určitě nakombinujte fochy, věšáky, ramínka i zásuvky. Když budou dveře na skříni zrcadlové, nejen že se v nich uvidíte, ale také zvětší celý prostor.
Pro využití veškerého prostoru je nejvhodnější návrh předsíně do konkrétního prostoru s nábytkem na zakázku.
Můj typ: Vestavěné skříně si nechte na míru vyrobit až ke stropu. Nejen že to vypadá celistvě, ale je to i vhodné pro využití prostoru pro odkládání nepotřebných věcí a nemusíte řešit utírání prachu?
Osvětlení v předsíni
Vstupní prostor je velmi důležité dobře osvětlit! Osvětlení zde má mít funkci především funkční, ale také by mělo navodit příjemný dojem a atmosféru.
Pokud nemůžete mít okno nebo světlík, můžeme použít několik typů osvětlení najednou. Bodové osvětlení nad skříněmi, centrální osvětlení i nástěnné např. u zrcadla.
Pokud je chodba malá či úzká, dáme přednost světlům na strop. Výhodou těchto svítidel je, že dokáží osvítit dostatečně největší prostor předsíně. Pokud uvažujete o snížení stropu či podhledy, určitě doporučuji zabudovat bodová světla do podhledu.
Do větší místnosti si můžeme dovolit lustr i několik nástěnných svítidel.
Podél stěn lze nainstalovat LED pásky k oživení a zmodernizování interiéru.
Velmi praktická jsou pohybová čidla, která se rozsvěcují a zhasínají sama podle potřeby. Mohu sama doporučit a nemusím stále upomínat děti, aby nezapomněly zhasnout … 🙂 .
Můj typ: Vypínač umístěte co nejblíže ke vstupním dveřím, abyste si ihned po příchodu mohli rozsvítit ?
Jestli vás můj článek alespoň trochu inspiroval, tak jsem velice ráda. Pokud si stále nejste jisti, jak zařídit vaše vstupní prostory, ráda vám poradím na míru či dám typy, kde, co a za kolik pořídit, abyste využili každý kousek a byli spokojení.
O čem dalším byste se rádi dál dozvěděli? Neváhejte mi napsat na e-mail: stadnikovalenka@gmail.com.
Autor článku:
Web: www.lenkadesign.cz
Další podobné články:
– Jaro v interiéru – bydlení [Lenka Stádníková]
– BYDLENÍ | Plánujeme kuchyni podle osvědčených zásad
– Vánoční dekorace – jakou si doma zařídit vánoční atmosféru? – [Bydlení], Lenka Stádníková