Proč je cizí jazyk důležitý?
Ovládat cizí jazyk není jen nutností pro usnadnění komunikace na dovolené. Díky znalosti alespoň jedné další řeči si můžeme rozšířit obzory a obohatit život.
Co se v článku dozvíme?
– Proč je dobré umět nějaký cizí jazyk?
– Rozšiřte své obzory a možnosti
– Motivace je velice důležitá
– Lze se naučit i více řečí?
Proč je dobré umět nějaký cizí jazyk?
Znalost alespoň jednoho cizího jazyka je v dnešní době přímo nezbytností. Zejména v případě, že nechcete zbytek života strávit doma za pecí. Cestování je přeci tak zábavné a přínosné. Nemusíte být přímo světoběžník, kterého doma nic neudrží. Docela postačí, když jednou za rok vyrazíte na zahraniční dovolenou.
- Je pravda, že cestovní kanceláře nabízejí služby delegátů, kteří se vám o vše postarají.
- Oni ale nemohou být s každým klientem vždy a všude.
- S téměř stoprocentní jistotou si budete muset v některých situacích poradit sami.
- Stačí vejít do obchodu.
- Mnoho turistů dává na odiv svůj styl „domluvím se rukama nohama“.
- Myslíte, že je to dostatečně důstojné?
Každý cestovatel, který ovládá alespoň základy jazyka země, do které vycestuje, má jednu milou zkušenost.
Jakmile místní zjistí, že se snažíte dorozumět jeho jazykem, okamžitě k vám změní postoj a začne se chovat vstřícněji. Pochopitelně, že není nutné před návštěvou každé země nastudovat jazyk dokonale. Ani by to nebylo dost dobře možné. Základem je znalost několika frází nebo zdvořilostních vět a pak znalost jednoho světového jazyka. Nejvíce preferovaná je pochopitelně angličtina. Dalo by se říci, že s ní se domluvíte prakticky všude.
A pro „turistické využití“ není nutné ovládat jazyk perfektně.
Rozšiřte své obzory a možnosti
Jiná situace nastává, pokud budete cizí řeč potřebovat pro své pracovní uplatnění. Možností nabídek zaměstnání v zahraničí je celá řada a mnohdy jsou opravdu prestižní. A hodit je za hlavu jen proto, že nemáme chuť do učení, by jistě byla škoda.
Znalost cizích jazyků může být přínosné i pro rozšiřování obzorů v oblasti vašich koníčků. Dnešní možnosti internetu jsou opravdu široké a dá se zde najít mnoho informací ze zahraničních serverů. A argument, že se dá vše přeložit pomocí Google překladače, není příliš lákavý:
- Jistě máme každý z nás zkušenost s nějakým českým textem, který nedával vůbec smysl.
- Jak je to možné? … byl přeložen bez znalosti cizího jazyka právě jen překladačem.
Překladač tedy může být dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy si tak úplně nevíme rady, ale není dobré na něj zcela spoléhat. Překladač neřeší slovosled, nezná skloňování a synonyma může vyhodnotit naprosto mylně. Pak mohou vzniknout docela komické, ale také prekérní situace.
Motivace je velice důležitá
Je zřejmé, že studium cizího jazyka není jednoduchou záležitostí. Zejména pro ty, kteří mají s učením tohoto typu trochu problémy. Dobrou zprávou je, že se vše dá s trochou snahy a dobrou vůlí zvládnout. Stačí dobrá motivace.
- Jednou z nich může být i získávání nových kontaktů a přátel.
V současné době je například velice oblíbené vyhledávání předků a příbuzných. Budeme v případě úspěšného nalezení počítat s tím, že se náš příbuzný rychle naučí česky, aby se s námi mohl dorozumět?
=> Dalším argumentem může být i trénování mozku.
=> Mozek sice není sval, ale je nutné ho přesto trénovat, aby nezakrněl.
- Luštění křížovek je sice chvíli zábavné a může v této záležitosti pomoci, ale zanedlouho se vyplňování prázdných políček může stát rutinou.
Kromě toho se při studiu cizího jazyka trénuje i logické myšlení a rozšiřuje slovní zásoba. A to i v rodném jazyce. S tím souvisí i poslední argument – při učení cizího jazyka teprve poznáte krásu svého rodného. Zjistíte, jak je naše řeč bohatá a co vše lze říci mnoha různými způsoby.
Lze se naučit i více řečí?
Každý z nás zná pravděpodobně alespoň jednoho člověka, který hovoří několika cizími jazyky. Není výjimkou, že jich ovládá i sedm a víc. Jak je to možné? Jeden slavný lingvista na tuto otázku odpověděl vtipně a jednoduše: „Od toho třetího už to šlo samo.“
- Je to totiž logické.
- Při studiu jazyků zjistíte, že jsou si některé opravdu dost podobné a mohou pomoci ve zvládnutí dalšího.
Další podobné články:
– 3 tipy, jak se naučit anglicky ZDARMA bez financí
– 5 situací, kdy budeme litovat, že (ne) umíme anglicky
– Jak angličtina nabízí další pracovní příležitosti