Slovník SLOV – od písmena D

Zde najdeme různá slova a jejich synonyma, které začínají písmenem D.
Stačí jen srolovat myší dolů a najít konkrétní slovo na které hledáme správný význam.

D …


Debit (debet) – dluh; minusový zůstatek na účtu; (levá strana účtu, má dáti).


DEFLACE – je absolutní meziroční pokles cenové hladiny v ekonomice. Obvykle se měří indexem spotřebitelských cen.

Jednoduše řečeno, před rokem jsme dali za nákupní košík v supermarketu plný spotřebního zboří pro denní spotřebu více peněz než je tomu nyní (v tomto roce). Za peníze si tedy koupíme více spotřebního zboří, než tomu bylo před rokem.

Opakem deflace je inflace.


Defaultní – tento pojem je hodně používání u softwaru, kde nestavujete nějaké hodnoty. Defaultní vlastně znamená nastavení počátečních hodnot.


Denacifikace – byl rozsáhlý společenský proces, který probíhal v Německu v období po druhé světové válce. O denacifikaci Německa bylo rozhodnuto Spojenci po porážce nacistického Německa ve druhé světové válce na postupimské konferenci, která se konala 17. července 1945 – 2. srpna 1945.

Denacifikace patří mezi 4D (denacifikacedemilitarizace = odzbrojení, demokratizace = zřízení demokracie, demonopolizace = odstraňování monopolů). Samotný termín denacifikace znamenal vyčištění poválečného Německa od nacionálního socialismu. Mimo jiné proběhl zákaz činnosti NSDAP.

Stupňů spolupráce bylo pět a to:

  1. Hauptschuldige (váleční zločinci),
  2. Belastete,
  3. Minderbelastete,
  4. Mitläufer,
  5. Entlastete.

Původní idea vítězných mocností byla, že pouze z poslední kategorie budou obsazována místa úředníků, učitelů a vychovatelů pracujících s mládeží a podobné posty. Po zahájení prověrek obyvatelstva bylo však nutno z této zásady notně slevit. S odpůrci režimu se nacismus většinou stihnul vypořádat a ke získání relativně bezpečného místa v zázemí během války – a tím obraně před nasazením na východní frontě – bylo členství v NSDAP nutnou podmínkou.


Doména – je zkratka, správně bychom měli říkat „doménové jméno“. Je to unikátní adresa na internetu. Používá se tak, že se přímo píše do internetového prohlížeče a také tvoří část emailové adresy za @ .

Z technického pohledu má doménové jméno hlavní funkci v tom, že nahrazuje složitý číselný kód přiřazený každému počítači připojenému k internetu (zjednodušeno). Tento číselný kód se jmenuje IP adresa (čti: aj pí adresa) a může vypadat nějak takto (IPv4) nebo dokonce takto (IPv6).

Ověření domény, registrátor domény a webhosting:

Pro ověření domény, zjištění registrátora domény a nasměrovaného webhostingu můžeme použít: NIC.cz , DomainMaster.cz


DNS (Domain Name System) – je hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě.

Nastavení DNS u webu, je rozdílné nastavit DNS u domény (u registrátora domény) a DNS u webhostingu (tak kde máme webové stránky uloženy na serveru).

DNS u domény (např. FORPSI) – zde nastavíme DNS webhostingu (např. WEDOS, GVODNS).
DNS u webhostingu (např. WEDOS) – zde nastavíme další možnosti jako A záznam, MX záznam.


Další slova nejdeme dle ABECEDNÍHO seznamu …

>> Uvod <<

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Ž