FinanceKalkulačka

Výpočet důchodu, kdy půjdu do důchodu?Zde si můžete výpočítat věk od kterého máte nárok jít do důchodu.

Níže najdete důchodovou kalkulačku a jednoduchý návod jak si důchod vypočítat.

Stručný obsah:
Jak funguje důchodová kalkulačka
Důchodová kalkulačka: kdy půjdete do důchodu?
– Jaké jsou podmínky pro odchod do důchodu
Důchodový věk se liší podle roku narození
– Pro odchod do důchodu potřebujete také dostatečně dlouho platit pojištění
– Momentální výše důchodu
Předčasný odchod do důchodu

Jak funguje důchodová kalkulačka

Výpočet odchodu do důchodu je díky přehledné kalkulačce velice jednoduchý.

Stačí vyplnit tři údaje:
– pohlaví,
– datum narození
– počet vychovaných dětí

Následně už jen kliknete na tlačítko „Spočítat“ a zobrazí se vám výsledek.
Zjistíte tak, jaký je váš důchodový věk, kdy můžete jít do důchodu, pokud jste splnili dané podmínky, a kdy máte nárok odejít do důchodu, pokud jste byli důchodově pojištěni méně než 35 let, ale více než 20 let.

Po kliknutí na tlačítko Spočítat budete přesměrování na web … mesec.cz
Najdeme zde i další podrobnosti k tomuto výpočtu.

Výpočet důchodu, kdy půjdu do důchodu?
Kdy půjdu do důchodu? – Jednoduchý výpočet

Jaké jsou podmínky pro odchod do důchodu

Způsob stanovení výše důchodu, podmínky pro jeho získání a věk odchodu do důchodu upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Pokud si chcete spočítat, kdy vás čeká odchod do starobního důchodu, není to však tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stejně jako pro nárok na výplatu starobního důchodu zde svou roli hrají dva důležité faktory, a to konkrétně dosažení důchodového věku a získání potřebné doby pojištění.

Důchodový věk se liší podle roku narození

Hranice odchodu do penze se dle zákona o důchodovém pojištění liší v závislosti na tom, ve kterém roce se pojištěnec narodil. Právě z toho důvodu počítá naše kalkulačka důchodu s přesným datem narození a v případě žen narozených do roku 1971 dokáže zohlednit také počet vychovaných dětí.

Pro odchod do důchodu potřebujete také dostatečně dlouho platit pojištění

Dosažení důchodového věku představuje pouze první z podmínek, které musíte splnit, abyste se dočkali vyplacení starobního důchodu. Stejně důležité je ovšem i získání potřebné doby pojištění, která se odvíjí od ustanovení §29 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění. Do celkové doby pojištění poté musíte započíst jak samotné doby povinného pojištění, tak i doby náhradní.

Při výpočtu potřebné doby pojištění hraje roli především rok dosažení důchodového věku. Pro ty, kteří tohoto věku dosáhli před rokem 2010, v závislosti na tomto faktoru činila potřebná doba pojištění 25 let. Dále je nutné řídit se následujícími pokyny:

  • v roce 2010 – 26 let,
  • v roce 2011 – 27 let,
  • v roce 2012 – 28 let,
  • v roce 2013 – 29 let,
  • v roce 2014 – 30 let,
  • v roce 2015 – 31 let,
  • v roce 2016 – 32 let,
  • v roce 2017 – 33 let,
  • v roce 2018 – 34 let,
  • po roce 2018 – 35 let.

V případě, že potřebnou dobu pojištění ke dni dosažení důchodového věku nesplníte, nebudete mít na něj v tuto chvíli nárok. Může vám být přiznán až k pozdějšímu datu, kdy již potřebnou dobu pojištění získáte. Jestliže vám pak nevznikne nárok na starobní důchod dle ustanovení §29 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění, může vám být přiznán na základě ustanovení §29 odst. 2, 3 nebo 4 stejného zákona.

Momentální výše důchodu?

Také výše důchodu, na nějž má člověk nárok, se samozřejmě liší případ od případu. Závisí hlavně na tom, kolik peněz jste si v rámci svého zaměstnání nebo výdělečné činnosti vydělali a jak dlouho jste platili důchodové pojištění. V roce 2022 pak výše základní výměry starobního důchodu činí 3900 Kč, výše procentní výměry se zvyšuje o 1,3 %. 

K procentní výměře se dále přičte ještě bonus 300 Kč, který vláda schválila nad rámec zákonné valorizace. Výše průměrného důchodu se tak v roce 2022 vyšplhá na 16 280 Kč, což je o 805 Kč více než loni. 

Předčasný odchod do důchodu

Pokud splníte státem daná kritéria, v některých případech je možné odejít do starobního důchodu předčasně, ještě než dosáhnete potřebného důchodového věku. Jaké požadavky tedy zákon udává a kdy do předčasného důchodu můžete odejít právě vy?

Pokud je váš důchodový věk nižší než 63 let a zároveň splňujete potřebnou dobu pojištění, můžete do důchodu odejít až o 3 roky dříve. Jestliže máte důchodový věk určen alespoň na 63 let, vzniká nárok na odchod do předčasného důchodu ve chvíli, kdy splníte potřebnou dobu pojištění a dosáhnete věku alespoň 60 let. V takovém případě můžete odejít do penze dokonce až o 5 let dříve.

Zdroj: https://www.mesec.cz/kalkulacky/odchod-do-duchodu/

Další podobné články:
Výpočet – složeného úročení
– Výpočet čísté mzdy – jak vypočítat čistou mzdu
>> KALKULAČKA – SLOŽENÉHO ÚROČENÍ <<Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *