Chraňte svá hesla a rozpoznejte podvodné e-maily
Svět se stále více ubírá do online prostoru a pro mnoho lidí je těžké s tímto pokrokem udržet tempo, takže mohou snadno naletět. Podvodníci již nestojí na ulicích, kde by vás chtěli obrat o obsah vaší peněženky, ale jsou schovaní v pohodlí domova za klávesnicí.
Jednou z jejich hlavních zbraní jsou podvodné emaily, které se staly vážnou hrozbou nejen pro jednotlivce, ale i pro firmy.
Stručný obsah:
– V dnešní době se nejčastěji objevuje 6 druhů podvodných e-mailů
– Útočníci se stále zlepšují
– Co je důležité?

Zdroj: Freepik
Podvodné emaily jsou zprávy, které se na první pohled zdají velmi věrohodné a chtějí za každou cenu získat pozornost uživatele. Podvodníci se nebojí používat názvy institucí nebo známých osobností. Jejich cíle jsou jasné: oklamat, okrást nebo vydolovat z příjemce citlivé informace, které mohou následně zneužít.
V dnešní době se nejčastěji objevuje 6 druhů podvodných e-mailů
1) Přišel vám e-mail, že jste vyhráli miliony? Klasický typ podvodného e-mailu, který slibuje výhru i přesto, že jste se do žádné loterie nezapojili. V e-mailu je většinou žádost o zaplacení „poplatku“ pro vyplacení výhry nebo poskytnutí osobních údajů, aby vám výhra mohla být vyplacena.
2) Pozorně kontrolujte e-maily, které vám chodí od vaší banky nebo jiných známých společností. Může jít totiž o typický příklad phishingového e-mailu. Jeho cílem je vás přimět poskytnout přihlašovací údaje, hesla, čísla kreditních karet nebo nahrát malware do vašeho počítače.
Phishingové e-maily obsahují odkazy na falešné webové stránky, které jsou od těch originálních na první pohled nerozeznatelné. Cílem je dostat na tyto falešné weby uživatele a pomocí přihlašovacího rozhraní z nich získat důležité informace.
3) Jak poznat, že se jedná o podvodný web? Ověřte, že text odkazu odpovídá skutečnému odkazu. Není totiž neobvyklé, že útočníci text odkazu přepíší, aby vypadal věrohodně. Adresu opravdu pečlivě překontrolujte, někdy může jít o drobné změny, jako jsou malá a velká písmena, která vás ale dostanou na úplně jiný web. Dejte pozor také na zkrácené adresy, ze kterých nemáte šanci vyčíst, kam vedou.
4) Urychleně zaplaťte fakturu nebo proveďte platbu. Další z klasických podvodných e-mailů, který se snaží získat z uživatele peníze. Podvodníci často v takovém e-mailu vyvíjí na uživatele časový tlak, aby vytvořili dojem naléhavé a neodkladné platební situace.
5) Vidím, co děláš. Účinný podvodný e-mail, ve kterém útočník tvrdí, že do vašeho zařízení nahrál malware a sleduje vás přes webkameru. Často útočníci také prohlašují, že vás nahráli při sledování pornografie a za nezveřejnění záběru požadují finanční odměnu. S největší pravděpodobností se jedná o podvod, takže doporučujeme takový e-mail jednoduše ignorovat.
6) Sociální inženýrství – podvodníci se s vámi prostřednictvím e-mailu snaží navodit přátelskou atmosféru, která mnohdy může přejít do milostného vztahu. Díky důvěře, kterou ve vás vzbudili, vás následně přesvědčí, abyste jim zaslali peníze nebo s nimi sdíleli citlivé informace.
Útočníci se stále zlepšují
Přestože se taktiky útočníků stále zlepšují, existují základní pravidla, díky kterým můžete většinu podvodných e-mailu hravě odfiltrovat.
Tady máte jejich seznam:
🟦 Zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele: Podvodné e-maily mají často za znaménkem @ upravenou adresu, která se velmi podobá oficiální. Pokud jste ale neočekávali žádný e-mail od dané společnosti, pro jistotu koukněte na jejich oficiální webové stránky a e-mailovou adresu zkontrolujte.
🟦 Pozor na gramatické a pravopisné chyby: Útočníci často bývají ze zahraničí a k podvodným aktivitám používají online překladače. Ty však nejsou mnohdy schopné text přeložit bezchybně. Díky tomu máte možnost odhalit, že se jedná o podvodný e-mail.
🟦 Neklikejte hned na odkazy a přílohy: Ne všechny odkazy a přílohy jsou bezpečné, proto nejprve pořádně překontrolujte doručený e-mail. Pokud si nejste jisti a potřebujete ověřit, kam adresa vede, vždy využijte Windows Sandbox nebo jiné sandboxové řešení.
🟦 Neověřujte bankovní heslo přes e-mail: V případě pochybností pamatujte, že skutečné organizace a jejich zástupci po vás nikdy nechtějí a nebudou chtít hesla či přístupové údaje nebo údaje o vašich účtech. Pokud vám ve schránce přistane takovýto e-mail, můžete ho s klidem ignorovat.
🟦 Nereagujte ihned: Dejte si čas na rozmyšlenou a nepodléhejte panice, a to i pokud na vás bude e-mailem vyvíjený tlak na urychlenou reakci.
🟦 Označte e-mail jako spam: Pokud jste rozpoznali, že se jedná o podvod, nahlaste e-mail jako podvodný. Pomůžete tím ostatním uživatelům, aby jim nepřišel stejný e-mail.
Co je důležité?
Je důležité se v online prostoru pohybovat s obezřetností a neplatí to pouze pro rozpoznání podvodných e-mailů. Existuje ale mnohem více možností, jak se podvodníci mohou dostat do vašeho soukromého počítače nebo nabourat firemní IT systém.
Pokud tedy chcete mít jistotu, že děláte pro bezpečnost maximum, oslovte profesionály, kteří mají s fungováním a kontrolou IT systémů zkušenosti.
Další podobné články:
– Tento počítač na ploše Windows 11 – jak zobrazit
– Převod PDF do DWG, jednoduše a online
– MS Outlook 2016 – při spuštění hlásí chybu (učet Exchange, OST soubor)