GIMP vs. Photoshop – co je lepší používat?
Přemýšlíte nad tím co je lepší používat, zda GIMP nebo Photoshop?
Zde v tomto článku se společně podíváme na hlavní rozdíly těchto programů … 🙂 .
Stručný obsah:
– Pro co je určený GIMP
– Pro koho je GIMP určen
– Je lepší používat GIMP nebo Photoshop?
– K čemu je vhodné používat GIMP?
– Má budoucnost GIMP používat?
– Doporučení pro fotografi
Pro co je určený GIMP
– je vytvořen především pro bitmapovou grafiku. To znamená, že má stejné vlastnosti jak je tomu u daleko známějšího programu Photoshopu. Jde o program, který postupně strácí kvalitou na Photoshopu.

Pro koho je GIMP určen
Pokud patříte mezi lidi, kteří potřebují občas vytvořit nějaký banner pro web nebo upravit rodinné fotografie, tak v tomto případě je vhodné se s tímto programem naučit pracovat. Pokud jste, ale profesionál a grafikou (úpravou fotografií) se chcete živit, tak je vhodné se naučit nějaký profesionální program například Photoshop.
Je lepší používat GIMP nebo Photoshop?
Gimp už nějaký čas zaostává za kvalitou a možnostmi, které nabízí Photoshop. Gimp umí spoustu standardních operací jako je práce s vrstvami, nabízí řadu filtrů a stylů. Tím určitě není řádné ořezávátko, ale kvalitní open-source editor.
Hlavním nedostatkem GIMPu je to, že nepodporuje víc než 8-bitovou barevnou hloubku (8 bitů na kanál). Tím je velmi diskvalifikován v oblasti úprav fotografií.
Mnoho nástrojů Photoshopu má v GIMPu svůj protějšek – je k dispozici např. magická hůlka, klonovací razítko, nástroj pro tvorbu výběrů podle barevné podobnosti, transformace výběru pomocí klece. To vše je ale málo platné, když chybí podpora 16-bitové barevné hloubky, bez které nejde využít výhod RAWu ani kvalitně provádět tonální úpravy.

K čemu je vhodné používat GIMP?
Pokud potřebujeme vytvořit grafiku pro web, tak zde bohatě dostačuje. Dalo by se tedy říci, že GIMP je vhodný pro webovou grafiku, bannery apod. Zde dostačuje jeho 8-bitová barevná hloubka.
Má budoucnost GIMP používat?
Pokud se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, tak je vhodné se spíše naučit Photoshop nebo nějaký jiný program, který dokáže pracovat s 16-bitovou barevnou hloubkou. Před deseti lety nebyly tak náročná fotografie, jak je tomu nyní. Proto dávalo smysl se s Gimpem naučit pracovat. Nyní je vhodné GIMP používat pouze pro webovou grafiku.
Doporučení pro fotografi
Fotograf, který chce pracovat na úrovni profesionála, by neměl marnit čas s tímto programem a raději se naučit jiný program například Photoshop.
Další podobné články:
SPAMfighter – filtrování spamu “nevyžádané pošty”
Gmail – sledujeme přečtení emailů pomocí „Boomerangu“
WhatsApp – zajímavá aplikace pro komunikaci mezi mobily