Práce v Německu – Práva a povinnosti občanů EU

Každý občan EU má právo cestovat, žít a pracovat v jiném členském státě EU. To je zakotveno v právu evropských občanů na „volný pohyb“. V dnešním článku si vysvětlíme, jaké podmínky musí občané EU splňovat a kdy se na ně vztahuje právo trvalého pobytu.
Stručný obsah:
– Může každý občan EU odjet do Německa?
– Podmínky pro delší pobyt po třech měsících
– Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné
– Uchazeči o zaměstnání
– Právo trvalého pobytu vstupuje v platnost po 5 letech
– Sociální dávky pro občany EU v Německu
– Existují také přídavky na děti pro občany EU?
– Závěr: Občané EU by se měli před vstupem do země důkladně informovat
Může každý občan EU odjet do Německa?
Především má každý občan EU právo kdykoli vycestovat do Německa. Při pobytu do tří měsíců není třeba dodržovat žádné zvláštní formality. O vízum také není třeba žádat. Každý, kdo chce využít práva na volný pohyb, však musí při vstupu do země předložit platný doklad totožnosti.

Přestože občané EU mají stejná práva jako státní příslušníci, nemohou zpočátku sami žádat o sociální dávky. To je stanoveno v odstavci 2 pododdílu 5 zákona o volném pohybu osob.
Podmínky pro delší pobyt po třech měsících
Pokud se má právo volného pohybu vztahovat i na pobyt delší než tři měsíce, musí být splněny určité podmínky. V následujících kapitolách je podrobně vysvětleno, které předpisy se vztahují na zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné, uchazeče o zaměstnání, studenty a osoby, které nejsou výdělečně činné.
Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné
Pokud je občan EU v Německu registrován jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná, platí pro něj neomezená svoboda pohybu a má stejná práva jako ostatní občané. To je zakotveno ve směrnici o volném pohybu. Ve společnosti Práce v německu lze najít řadu zajímavých pracovních míst. Jakmile je vykonáváno ekonomicky významné zaměstnání, nemusí občan EU poskytovat informace o dostupných prostředcích na živobytí.
Občané EU, kteří mohou prokázat měsíční plat ve výši alespoň 100 eur a týdenní pracovní dobu alespoň 7,5 hodiny, jsou již klasifikováni jako zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné. Jedná se o rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD B14 AS 23/10).
Občané EU se již nepovažují za osoby samostatně výdělečně činné nebo zaměstnance, dokud nepracují na německém trhu práce alespoň jeden rok.

Uchazeči o zaměstnání
Právo EU o volném pohybu se vztahuje i na uchazeče o zaměstnání. Podrobnější informace naleznete v právu EU o volném pohybu osob, odstavec 2, pododdíl 2. Osoby, které aktivně hledají práci, mohou v Německu zůstat až šest měsíců. V tomto případě není nutné prokazovat prostředky na živobytí.
Právním základem je rozsudek Evropského soudního dvora (ESD C-292/89), který byl vydán v roce 1991. V případě dobrých vyhlídek na přijetí je možný i delší pobyt v Německu. Kromě toho mohou občané EU využít podpory místních úřadů práce. Zájemci o zaměstnání v Německu nepotřebují povolení k pobytu, ale musí se pouze dostavit na příslušný úřad.
Neaktivní
Právo EU na volný pohyb mají i neaktivní osoby, jako jsou studenti nebo důchodci. Občané EU však musí prokázat, že jsou schopni pokrýt své životní náklady. Musí být také registrován u zdravotní pojišťovny. I zde je právním základem rozhodnutí Evropského soudního dvora (2004/38/ES, čl. 7 odst. 1b).
Právo trvalého pobytu vstupuje v platnost po 5 letech
Pokud občan EU legálně žil v některé ze zemí EU alespoň pět let, získává stejné povinnosti a práva jako běžní občané. Pracovníci, kteří pracují v členském státě po dobu pěti let, mají tzv. právo trvalého pobytu v dané zemi. Toto právo lze doložit dokladem vydaným místními úřady. Právo trvalého pobytu zaniká pouze tehdy, pokud občan EU nepobývá v dané zemi déle než dva roky.
Sociální dávky pro občany EU v Německu
Pokud občan EU pracuje v Německu, má nárok na stejné daňové výhody a příslušné sociální dávky. Zákon však stanoví různá seskupení. Osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnanci, kteří ztratili zaměstnání, mají nárok na podporu v nezaměstnanosti 1 a podporu v nezaměstnanosti 2.
Pokud byla činnost vykonávána pouze po dobu jednoho roku, existují tyto nároky po dobu šesti měsíců.
V případě uchazečů o zaměstnání německý sociální zákoník stanoví, že občané Unie, kteří jsou v Německu evidováni výhradně jako uchazeči o zaměstnání, nepobírají sociální dávky.
Tato výjimka je však v rozporu s právními požadavky Evropského soudního dvora, takže v tomto případě platí rozhodnutí o individuálním případu. Osoby, které nejsou výdělečně činné, jsou klasifikovány podobně jako uchazeči o zaměstnání, takže zpočátku nemají nárok na sociální dávky. Výplata jednotlivých dávek a lékařské péče je však stále možná na základě individuálního rozhodnutí.
Existují také přídavky na děti pro občany EU?
Občané Unie mají stejný nárok na přídavky na děti jako ostatní státní příslušníci. V tomto případě je však vyžadován trvalý pobyt v Německu. Od roku 2012 mají sezónní pracovníci, kteří pracují v Německu, nárok na přídavky na děti. To je přípustné i v případě, že děti mají bydliště v jiné zemi EU.
Závěr: Občané EU by se měli před vstupem do země důkladně informovat
Občané EU, kteří chtějí žít a pracovat v Německu, mají díky zákonu o volném pohybu řadu zvláštních výhod. Nicméně zejména uchazeči o zaměstnání by se měli informovat o zákonných požadavcích. Tím je zajištěno, že během jejich pobytu v Německu nevzniknou žádné problémy.
Další podobné články:
– Jaké doklady potřebujeme do Polska
– Nákup dálniční známky do Itálie [mýtné jednotky]
– Nákup dálniční známky pro Chorvatsko [mýtné jednotky]