Bydlení

BYDLENÍ | Plánujeme kuchyni podle osvědčených zásadPři plánování kuchyně se vyplatí dodržet některé osvědčené zásady, které usnadňují různé činnosti. I ověřené tipy je ale třeba přizpůsobit individuálním potřebám a návykům. Opatrní byste měli být zejména při zařizování velkého prostoru, který vybízí k větší kreativitě.

Stručný obsah:
– Plánujeme podle ověřené ERGONOMIE
ABECEDA pro uspořádání kuchyně
Ostrůvky mnoha tvarů

Plánujeme podle ověřené ERGONOMIE

V kuchyni by měla na chladničku a spíž navazovat alespoň menší odkládací plocha. Z té má být snadno dostupný dřez, na který navazuje přípravná část a varná deska. Po obou stranách varné desky by měl být odkládací prostor. Hlavní pracovní plocha je mezi dřezem a varnou zónou.

Plánujeme kuchyni podle určitých ergonomických zásad.

Dřez a myčku je vhodné mít v těsné blízkosti úložných prostor na nádobí. Optimální umístění odpadků a čisticích prostředků je pod dřezem. Otevírání horních skříněk usnadní výklopné systémy. Hlubší pracovní deska (více než 60 cm) umožní umístění horních skříněk v nižší, lépe dostupné poloze.

Umístění dřezu a myšky je vhodné mít vedle úložných prostor.

ABECEDA pro uspořádání kuchyně

V omezených prostorách nebo garsoniérách se stále nejvíc využívá sestava uspořádaná do jedné linie.

Pokud to prostor dovolí, je praktické využít kout sestavou do tvaru písmene L. U tohoto uspořádání, zejména jsou-li obě strany delší, je ale třeba počítat s většími vzdálenostmi jednotlivých zón.
Kuchyně mohou být rovné nebo ve tvaru písmene U,G. Nejčastější tvar u kuchyní je do L.

Z hlediska snadné dostupnosti všech částí jsou optimální sestavy do tvaru písmene U nebo G, které kuchyň opticky oddělí od obytné části. Podle konkrétních dispozic je možné vytvořit například dvě protilehlé linky, které na uzavřené straně dělí okno nebo dveře. Všechna řešení lze dále podle možnosti doplnit o menší skříňky, lavice nebo mobilní stolky.

Kuchyň je třeba naplánovat tak, aby dobře sloužila mnoho let. Ještě než vyhledáte odborníka, ujasněte si, co od ní očekáváte a jaké řešení je pro vás nejvhodnější.

Ostrůvek pomáhá oddělit kuchyň od obývacího prostoru.

Ostrůvky mnoha tvarů

Relativně novým prvkem, který se v kuchyních rychle zabydlel, je kuchyňský ostrůvek. I když je tento kus primárně vhodný hlavně do větších kuchyní, nabízí různá řešení, vhodná i do omezenějších prostor. Z hlediska instalace je nejsnadnější ostrůvek s úložnými prostory a volnou pracovní plochou, která se dá alternativně využívat jako jídelní stůl.

Ostrůvky v kuchyni se celkem staly oblíbeným prvkem.

Ostrůvky s varnou nebo mycí zónou už vyžadují složitější přívod vody a elektřiny. Zajímavou možnost představují multifunkční ostrůvky, které svým vybavením dokážou nahradit i celou kuchyňskou sestavu.

Další inspirace pro bydlení:
– Rady a tipy pro bydlení od designerů >>Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *