Reklama | Koupit - reklamu, bannery, články

Ostatní softwareSoftware

Arduino – s jakým začít?

Arduino je jednou z nejoblíbenějších platforem jednočipových počítačů dostupných na trhu, která umožňuje vytvoření malých systémů a zařízení.

Jde o řešení doporučované každému začínajícímu milovníku programování, robotiky a elektrotechniky, stejně jako pokročilým. Jak si ovšem vybrat své první Arduino? Seznamte se s nejdůležitějšími informacemi k tomuto tématu.

Stručný obsah:
– Co to je Arduino?
– Pro začátečníky – Arduino Uno
– Pro rozvíjející se – Arduino Mega 2560
– Menší verze Uno, neboli Arduino Nano
Kde koupit Arduino? Vyzkoušejte možnosti obchodu Botland!

Co to je Arduino?

Ještě než přejdeme k výběru konkrétních zařízení, měli bychom se zastavit u nejdůležitějších informací o funkcích Arduino. Jde o programátorskou platformu zpracovanou dle zásad open source – právě veřejný přístup ke kódu a dokumentaci z Arduino dělá tak oblíbenou a velkou platformu.

Všichni zájemci o platformu si mohou ověřit rozmístění jednotlivých součástí a činnost instrukcí jednočipových počítačů a také je modifikovat z hlediska vlastních potřeb. Díky tomu vzniklo mnoho druhů desek Arduino, které se liší z hlediska funkcí a využití.

Výběr je na trhu opravdu velký – ne všechny varianty jsou však vhodné pro začátečníky. Pokud s Arduino začínáte, zkuste vsadit na základní modely, nejsnadnější na obsluhu.

Pro začátečníky – Arduino Uno

Prvním popisovaným modelem je Arduino Uno – deska, která vznikla společně s programátorským prostředím Arduino Software IDE ve verzi 1.0. Její název navazuje na výjimečnost a proklešťování cest v oboru („uno“ znamení v italštině „jedna“).

Během let se projekt desky Uno neustále rozvíjel a upravoval, aby ještě více usnadnil používání a zajistil novým uživatelům bezproblémový vstup do světa programování a elektrotechniky. V současnosti si lze zakoupit mnoho variant z této série – např. Arduino Uno Rev3 nebo Arduino UNO R4, tedy dvě nejnovější položky v řadě.

Pro začátečníky – Arduino Uno s programátorským prostředím Arduino Software IDE ve verzi 1.0.
Ukázka: Arduino Uno

V případě Arduino Uno je nutné zdůraznit, že jde především o nejlepší model pro začátek. Najdeme tu všechny nezbytné komponenty pro programování jednoduchých systémů, a společně s dalším příslušenstvím a získávanými vědomostmi půjde o další rozšíření funkcí platformy.

Co se specifikace týče, v nejnovější verzi máme k dispozici jednočipový počítač Renesas RA4M1 s taktováním 48 MHz, starší vydání využívaly oblíbené ATmega328 (16 MHz). K tomu se přidávají digitální výstupy, 6 analogových vstupů, USB port, zásuvka napájení, křemenný rezonátor a celá řada dalších prvků, které umožňují efektivní chod jak základních, tak i složitějších systémů.

Pro rozvíjející se – Arduino Mega 2560

Pokud už máme něco za sebou s Arduino Uno, vyplatí se vsadit na pokročilejší model, který přináší ještě větší možnosti. Skvělou volbou se stane např. Arduino Mega 2560 – činnost této desky je založena především na využívání jednočipového počítače ATmega2560 s taktováním 16 MHz a pamětí flash s velikostí celých 256 kB.

Ukázka - Arduino Mega 2560
Ukázka: Arduino Mega 2560

Navíc byl model vybaven 54 digitálními a 16 analogovými vstupy, USB portem, zásuvkou napájení, 4 rozhraními UART, kvarcem 16 MHz a konektorem ICPS. Díky této specifikaci si Arduino Mega 2560 povede dobře dokonce i u nejsložitějších projektů, jako jsou 3D tiskárny nebo roboti.

Deska zajišťuje obří možnosti, které umožňují značně rozvinout vlastní dovednosti v oblasti programování, elektrotechniky a robotiky.

Menší verze Uno, neboli Arduino Nano

Co si zvolit, když chceme vytvořit skutečně kompaktní systém, aniž bychom se vzdávali plnohodnotnosti desky? V podobné situaci se skvělou volbou může ukázat být Arduino Nano.

Ukázka: Arduino Nano - pro složitější kompaktní systém
Ukázka: Arduino Nano

Její funkce odpovídají modelu Uno, zařízení se ovšem liší ve věci rozměrů – jeho rozměry činí pouhých 45 na 18 mm (standardní Uno – 68,6 mm na 53,4 mm). Díky tomu lze pohodlně připravit systémy s omezeným prostorem. Model Nano se vyznačuje vpájeným systémem ATmega328 a absencí samostatné zásuvky napájení – k jeho obsluze se požaduje kabel USB mini.

Kde koupit Arduino? Vyzkoušejte možnosti obchodu Botland!

Při hledání výrobků z řady Arduino narazíte na spoustu různých nabídek. Vyplatí se ovšem věřit výhradně důvěryhodným dodavatelům, kteří disponují značnými zkušenostmi na trhu. Obchod Botland podporuje polské milovníky robotiky už 10 let a v rámci sortimentu tu najdete mnoho zařízení jak pro začátečníky, tak i pro pokročilejší zájemce.

Navíc, nabídka Botlandu zahrnuje i četné knihy pro studium programování a elektrotechniky, které výrazně usnadňují začátky práce s Arduino.

Další podobné články:
Jak naladit programy SKYLINK
Synchronizace a zálohování dat
Rychle a kvalitně, nebo levně? Stanovte si priority díky projektovému trojimperativu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Finanční nezávislost - Klub IN IN ✅ RECEZNE-PRODUKTU.cz ✅ francouzske-parfemy.cz ✅ Srovnávač nábytku Dovolená
Share via
Copy link