BydleníMůj dům

BYDLENÍ | Uklizený domov pro odpočinekCelá polovina Čechů má pocit, že uklízí prakticky celý život, a přesto má doma nepořádek a nepotřebné věci. A kdy jindy se pustit do pořádného úklidu než právě na jaře? Dejte věcem vlastní místo a rozlučte se s těmi, které už delší dobu zbytečně zabírají místo u vás doma.

Stručný obsah:
– Uklízet je neustále opakující proces, který se vrací …
– Při úklidu přemýšlíme co s nepotřebnými věcmi, dáme jim druhou šanci?
– Jaro je ideální příležitost pro úklid domácnosti

Uklízet je neustále opakující proces, který se vrací …

Jak si zorganizovat domácnost pro lepší každodenní život?

IKEA se v průzkumu[1] zeptala Čechů, co je pro ně při úklidu největší výzvou. Uklizený domov je základ – pro tři čtvrtiny lidí (76 %) je důležité, aby každá věc měla své místo a domov tak měl řád. Často ale žijeme v domácnostech, které jsou zahlceny věcmi.

Uklízíme pravidelně a často, přesto se nepořádek neustále vrací. Do úklidu se 61 % Čechů pouští minimálně jednou týdně, z toho 22 % uklízí dokonce každý den. 61 % dotazovaných zároveň přiznalo, že se jim přesto doma hromadí nepotřebné věci a rádi by s tím něco dělali.

Světový úspěch guru úklidu Marie Kondo dokazuje, že se lidé snaží hledat řešení, jak mít doma krásně a trvale uklizeno. Obklopovat se věcmi, které skutečně využíváme a dělají nám radost, je hezká myšlenka. Ne vždy je ale jednoduché zbavit se těch neužitečných.
Nejčastěji nám v tom brání pocit, že budeme danou věc v budoucnu ještě potřebovat (54 %) nebo k ní máme nějaký citový vztah (30 %).

Při úklidu přemýšlíme co s nepotřebnými věcmi, dáme jim druhou šanci?

Zbavit se neužitečných věcí neznamená, že je musíte vyhodit do koše. Když jim dáte šanci na nový život, nemusíte se ani cítit provinile. Nejčastěji vyhazují nepotřebné věci mladí lidé do 30 let (64 %). Starší lidé naopak přemýšlejí, kde by mohly být jejich kousky ještě užitečné, a věnují je charitě (65 %).

Ženy se častěji snaží dát věcem druhou šanci, ať už darováním, prodáním na bazarech nebo využitím na jiný účel. Muži je častěji jednoduše vyhodí (60 % ku 47 % žen). V Praze více než jinde lidé využívají možností jako výměna na SWAPu nebo s přáteli (16 %), případně zkouší věci renovovat (37 %).

TIP: Možností, jak naložit s vytříděnými věcmi, je několik. Šanci na další využití věcí podporuje také IKEA například se službou Druhý život nábytku, v rámci které můžete prodat svůj nevyužitý nábytek přímo na jejich webu.

Jaro je ideální příležitost pro úklid domácnosti

Uklizená a šikovně uspořádaná domácnost je pro nás podle průzkumu důležitá. I to je jedním z důvodů, proč se téměř polovina Čechů (49 %) věnuje sezónnímu úklidu.

Na otázku, co by nám nejvíce pomohlo při organizaci věcí doma, se jako jedna z nejčastějších odpovědí objevovalo přání mít více úložných prostorů. IKEA proto na jaře představuje především novinky z řady organizérů a malých úložných prostor.

Jarní limitovaná kolekce BORSTAD je důkazem, že i sezónní úklid může být designovou záležitostí. Je plná produktů, které vám úklid usnadní a zároveň do něj vnesou trochu elegance. Tato kolekce spojuje rustikální styl a tradiční techniky úklidu používané na celém světě. Ručně tkané proutěné koše oceníte nejen na prádlo, ale také jako úložné prostory.

Pro uložení lůžkovin nebo zimního oblečení se skvěle hodí měkké úložné díly LACKISAR, které jsou vyrobeny z recyklovaného PET plastu. Využijete jak v šatních skříních PAX, ale klidně také jako úložné boxy pod postel. Jsou k dostání ve třech různých velikostech.

Nevíte, kde skladovat dokumenty, hračky nebo sezónní dekorace? Krabice FJÄLLA nejenže barevně rozzáří váš interiér, ale zároveň vám umožní organizovat své věci stylově. S IKEA se můžete na sezónní úklid připravit a skvěle si ho užít.

Další podobné články:
Rolety Den a noc jako funkční designový prvek – [Bydlení], Lenka Stádníková
Vylepšení dětského pokoje – [Bydlení], Lenka Stádníková
BYDLENÍ | Možnosti současných dveříNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *