BydleníMůj dům

Druhy výstaveb a výhody / nevýhody: cihly, dřeva, tvárnice



Budete stavět dům a rozhodujete se nad tím, jakou technologii výstavby zvolit? V článku se společně podíváme na to, jaké jsou u nás nejčastější druhy výstaveb, ale i jaké s sebou nesou výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody druhů výstavby

Stručný obsah:
– Proč je dobré zvážit výběr technologie výstavby?
Výhody a nevýhody druhů výstavby (klady a zápory)
– Zděný dům z cihel [dům postavený z cihel]
– Dům postavený z pórobetonových tvárnic
Dřevostavby (výhody / nevýhody)

Proč je dobré zvážit výběr technologie výstavby?

Technologie výstavby, kterou si vyberete, je stežejní, a to nejen z hlediska rozpočtu a peněz, které do své nemovitosti hodláte vložit, ale i kvůli kvalitě, životnosti stavby, ale i samozřejmě její praktičnosti.

Dobré je navíc vědět, že ne každá technologie, kterou si vyberete, pro vás a váš pozemek v dané lokalitě musí být vhodná. Určité materiály se nebudou hodit do oblastí s rizikem povodní anebo záplav. Technologie určená především pro středomořské lokality pak nemusí vyhovovat prostřední na území České republiky apod.

Proč je dobré zvážit výběr technologie výstavby?

Výhody a nevýhody druhů výstavby (klady a zápory)

Předem volbu technologie dobře zvažte. Přece jen stavíte dům, do kterého hodláte investovat opravdu nemalou finanční částku. V potaz také berte to, že v nemovitosti hodláte dlouhodobě bydlet a dost možná v ní zůstanete i do konce života.




Jaké technologie jsou tedy aktuálně nejvíce využívané a jaké s sebou nesou výhody anebo naopak úskalí?

Zděný dům z cihel [dům postavený z cihel]

Výstavba domu z cihel

Jedná se o nejčastější druh výstavby u nás a zároveň i o starou dobrou klasiku. Tradiční materiál prošel vývojem a existují i vysoce moderní technologie cihlové výstavby umožňující suché zdění.

Výhody:
Životnost, nosnost, vysoká akumulace tepla ve zdivu, vysoká zvuková izolace, tradice.

Nevýhody:
Pracnost, délka výstavby, nízký tepelný odpor a nutnost dodatečné tepelné izolace, při mokrém zdění je potřeba nechat stavbu tzv. „vymrznout”, v případě použití malty nebo lepidel nelze stavět v mrazech.

Dům postavený z pórobetonových tvárnic

Výstavba domu z tvárnic

Tento materiál je velmi podobný cihlovému domu. Jak vlastnostmi, tak způsobem výstavby.

Výhody:
Lepší izolační a tepelné vlastnosti, tvárnice jsou výrazně lehčí díky vysokému obsahu vzduchových bublin, nižší cena a snadné opracování.

Nevýhody:
Nižší nosnost – vhodné pro domy s nízkým počtem podlaží, nižší akumulace tepla a horší izolace zvuku, tvárnice kvůli své struktuře snadno nasakují vodu – proto se nehodí do lokalit s rizikem kontaktu s vodou (záplavové zóny).

Dřevostavby (výhody / nevýhody)

Výstavba domu ze dřeva

Tyto domy jsou z převážné části postaveny ze dřeva. Dřevo je přírodní materiál a získává si tak při výstavbě domu stále více příznivců. I u dřevostaveb existuje na trhu více možností v použitých technologiích. Od tradiční tesařské práce a masivní stavby z kulatin až po sendvičové, panelové a rámové dřevostavby.

U těch pak dochází buď k výrobě celých hotových dílů mimo místo stavby nebo se stavba skládá na místě z menších modulových a konstrukčních prvků, které se na stavbě jednoduše smontují.

Výhody:
Přírodní materiál, rychlost výstavby, výborné izolační vlastnosti, stavět lze i v zimě, snadná likvidace stavby.

Nevýhody:
Kratší životnost, nízká zvuková izolace, nízká akumulace tepla ve stěnách, rizika spojená s nekvalitním materiálem – dřevo, které není správně ošetřeno, vysušeno a není homogenní, rizikem je i promoknutí stavby v průběhu výstavby.

Další podobné články:
Tipy na školu doma (nápady)
Hubení plevele octem a solí
Jak na renovaci starého nábytku?



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *