Auto

Koupili jste ojeté auto? Hurá s ním do servisu!Koupě ojetého auta může být rozumnou volbou pro motoristy, kteří netouží po vůni zbrusu nového vozu – a především by rádi ušetřili značnou částku na pořizovacích nákladech.

Stručný obsah:
– Náplně a filtry
– Podvozek a brzdy
– Rozvody

Nicméně každá ojetina (a ano – řeč je i o těch, které na tachometru nemají vysokou cifru) potřebuje „proklepnout“, aby mohla i nadále spolehlivě sloužit.

Plán údržby by logicky měl být o něco přísnější, než jak stanovují původní servisní intervaly, a proto je dobré vědět, kde začít a co udělat jako první bezprostředně po koupi.

Koupili jste si ojeté auto, tak zkontrolujte náplně a filtry

Náplně a filtry

Základem prvního servisu je péče o náplně a filtry. Pokud vám prodejce nepodal spolehlivé informace o tom, kdy byly tyto díly naposledy měněny, nic nepodceňujte a preventivně je vyměňte. Olej, filtry, brzdová kapalina a chladicí kapalina jsou pro zachování základních „životních funkcí“ auta nesmírně důležité. Pravidelnou výměnou prodloužíte životnost motoru.

U starších aut je také lepší držet se konzervativního plánu výměny oleje. Zatímco novějším vozidlům možná vyhovuje výměna jednou za 2 roky nebo 30 000 km, starším agregátům vyhovuje frekvence jednou za rok nebo po 15 000 km. A i kdybyste proces uspěchali, nic tím nezkazíte. Pro motor uděláte to nejlepší, co je ve vašich silách.
Podvozek a brzdy

Následovat by mělo prověření stavu podvozku a brzd. Byť to žádný kupující nechce slyšet, právě investice do podvozku bývají častým důvodem, proč původní majitelé auta svůj vůz prodali.

Navštivte spolehlivý autoservis Škoda Praha a nechte techniky odhalit případné neduhy. Pokud na něco přijdou, poradí vám, jak dál postupovat.

U ojetého auta je dobré zkontrolovat podvozek

Rozvody

Zajímejte se o to, kdy (a jestli) byla provedena výměna řemenových rozvodů včetně vodní pumpy a kladek. Intervaly pro výměnu těchto součástí se liší podle typu motoru a značky auta, a rozhodně je žádoucí dodržovat interval uvedený v servisním manuálu (pokud jej nemáte k dispozici, použijte VIN čísla).

Bez ohledu na to, jaký ojetý vůz zakotví ve vaší garáži, investici do kvalitního servisu rozhodně nepodceňujte. Případná výměna některých dílů sice zvýší původní náklady, ale v dlouhodobém horizontu se naopak vyplatí.

Další podobné články:
Kde a jak si založit povinné ručení nebo-li zákonné pojištění
Jak zjistit zda má auto přetočený tachometr
Nastavení hodin u Škody FABIA 1Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *